Eksportowe wyzwania i szanse małopolskich MŚP

2019-11-15 Eksportowe wyzwania i szanse małopolskich MŚP


Eksportowanie nigdy nie było tak łatwe jak dzisiaj. Rząd, władze regionu, Unia Europejska, instytucje komercyjne – wszystkie te podmioty stworzyły bogaty zestaw narzędzi pomocowych dla przyszłych i obecnych eksporterów. Dzięki nim łatwiej można dziś zdobyć informacje o nowych rynkach, otrzymać wsparcie doradców, dotację finansową do stoiska na targach międzynarodowych, a nawet znaleźć konkretną zagraniczną firmę, która może być zainteresowa na naszą ofertą. 


Tych form pomocy jest tak dużo, że aż zbyt wiele. Przyznajemy rację tym wszystkim przedsiębiorcom, którzy narzekają na chaos informacyjny w tej sprawie. I dlatego przekazujemy w Państwa ręce ten raport. Ma on pomóc w uporządkowaniu wiedzy, jak radzić sobie z barierami w eksporcie oraz na temat specyfiki rynków, do których najczęściej trafia eksport z Małopolski. 


Eksport wiąże się z ryzykiem. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie - czy warto eksportować ? Aby eksportować, trzeba zbadać rynek, przeanalizować opłacalność, pojechać na miejsce, zdobyć kontrahentów . To  kosztuje, a nie ma pewności, że się zwróci. W handlu zagranicznym występują też wahania kursów walut, co bywa zmorą niejednego eksportera. 

Jednak ryzyko związane z eksportem nie odbiega znacząco od skali ryzyka związanego z rozszerzeniem działalności w kraju. Poza tym dla firm, które chcą się rozwijać, moment wyjścia poza granice zawsze nadejdzie. Kiedy? Gdy skończą się możliwości rozwoju w skali lokalnej, a później krajowej
ZAŁĄCZNIKI

Raport_Eksportowe-wyzwania-i-szanse-malopolskich-MSP_final.pdf